لیزر جوش و جای جوش

لیزر جوش و جای جوش


لیزر جای جوش:

لیزر جای جوش یکی از روش های جدید جوانسازی و زیبایی پوست است که به درمان مشکلات پوستی و اسکارهای رایج ناشی از جوش و آکنه کمک می کند. در واقع هدف از این عمل زیبایی، درمان لک های مختلف، رفع جای جوش و ترک های پوست است.

یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتی که هر فردی در زندگی خود می تواند تجربه کند، ظهور جوش در نقاط مختلف بدن به خصوص پوست صورت است. بنابراین وقتی در آینه نگاه می کنید یا صورت خود را لمس می کنید، اگر احساس می کنید که برجستگی هایی در قسمت های مختلف پوست وجود دارد، چندان احساس راحتی نخواهید کرد.

اما عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد جوش یا این برآمدگی ناخوشایند روی پوست در قسمت های مختلف بدن شود و یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش روی پوست تجمع سلول های مرده پوست، چربی و باکتری در منافذ پوست است.

در واقع وقتی چنین اتفاقی در منافذ پوست قسمت های مختلف بدن رخ می دهد، در آن محل تورم و زخم ایجاد می کند و بدن ما با مکانیسم های خاص خود به این آسیب های پوستی پاسخ می دهد.در مورد واکنش بدن به این آسیب ها نیز باید اشاره کنیم که بدن ما تا حد زیادی با ساخت کلاژن بیشتر با این مشکلات مقابله می کند.

لیزر جای جوش چیست؟

لیزر جای جوش نوعی لیزر درمانی است که معمولاً با هدف به حداقل رساندن اثرات لکه های باقی مانده بر روی پوست ناشی از آکنه های قدیمی انجام می شود.

در واقع لیزر برای از بین بردن جوش و انواع آکنه های باقی مانده روی پوست، نور را روی سطح پوست متمرکز می کند. علاوه بر این، در نتیجه چنین رویدادهایی، لایه بالایی پوست برای رشد سلول های جدید پوستی سالم تحریک می شود و به این سلول های جدید اجازه می دهد جای جوش ها و بافت اسکار را بگیرند.

در حالی که لیزرهای جای جوش منجر به درمان 100% و حذف جوش ها و لکه های باقیمانده روی پوست در قسمت های مختلف بدن نمی شود، اما تعداد اثرات باقیمانده مربوط به آنها پس از این عمل زیبایی به حداقل می رسد و در برخی موارد درد ناشی از آنها کاهش پیدا می کند. در نهایت در مورد مکانیسم و اثر لیزر رفع آکنه باید به این نکته نیز اشاره کرد که حرارت ایجاد شده توسط لیزر لایه سطحی پوست را از بین می برد و آثاری از جوش و آکنه قدیمی باقی می ماند. بنابراین با برداشتن لایه رویی پوست، ظاهر پوست صاف تر به نظر می رسد و از عوارض مشکلات پوستی فوق الذکر تا حد زیادی کاسته می شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که همانطور که در بالا اشاره کردیم، در حین برداشتن لایه سطحی پوست در ناحیه آسیب دیده، گرما و حرارت بالای لیزر در این روش زیبایی، بافت پوست را تحریک می کند تا سلول های پوستی جدید و سالم رشد کند. حرارت دادن آن باعث افزایش جریان خون در ناحیه و کاهش التهاب پوست در ناحیه می شود.

انواع لیزر جای جوش کدام اند؟

به طور کلی امروزه دو نوع لیزر جای جوش برای از بین بردن جای جوش های قدیمی و آکنه باقی مانده روی پوست استفاده می شود که در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق آن ها بپردازیم.

لیزر محل جوش تخریبی:

در واقع در این مدل لیزر آکنه که از لیزر Erbium YAG یا لیزر CO2 استفاده می شود، نتیجه این است که کل لایه سطحی پوست در ناحیه تحت درمان از بین می رود که از جمله عوارض این عمل زیبایی می توان به قرمزی ناشی از آن اشاره کرد، که بعد از حدود 3 تا 10 روز به طور کامل از روی پوست ناحیه تحت درمان محو می شود.

لیزر محل جوش غیر تخریبی:

در واقع در این مدل لیزر آکنه از لیزر مادون قرمز برای از بین بردن آثار باقی مانده بر روی پوست در اثر آکنه و جوش های قدیمی استفاده می شود. علاوه بر این، گرمای تولید شده توسط لیزر لکه های آکنه غیر تخریبی، رشد کلاژن و سلول های جدید را تحریک می کند و به این سلول های جدید اجازه می دهد تا جایگزین بافت آسیب دیده جوش و آکنه شوند.

اما با توجه به موارد فوق، لیزرهای دیگری نیز وجود دارند که می توان از آنها به عنوان لیزر جای جوش استفاده کرد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیزر فرکشنال:

لیزر فرکشنال اغلب برای از بین بردن جای زخم های ضخیم و ناهموار مرتبط با جوش و آکنه استفاده می شود. در واقع، با محو شدن این اسکارهای ضخیم، پوست صاف تر به نظر می رسد.

در مورد عملکرد و مکانیسم لیزر فرکشنال نیز باید بگوییم که لیزر فرکشنال رنگدانه های قهوه ای را هدف قرار می دهد، بنابراین آثار و لکه های ناشی از جوش از بین می رود.

البته، توجه به این نکته مهم است که افزایش تولید کلاژن در پوست که لیزر فرکشنال به همراه دارد می‌تواند به جوان‌تر و شفاف‌تر به نظر رسیدن پوست کمک کند.علاوه بر این، لیزر فرکشنال دیگری به نام لیزر CO2 فرکشنال، لایه اول و دوم پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و سلول های جدید پوست را تقویت می کند.

لیزر اسکار پالسی IPL:

لیزر اسکار دیگری که در اینجا به آن می پردازیم لیزر اسکار پالسی IPL است. از جمله کاربردهای این لیزر می توان به درمان جوش، اسکارهای جزئی و رفع لکه های ناشی از جوش و موارد دیگر اشاره کرد.

در مورد عملکرد و مکانیسم لیزر پالسی IPL باید گفت که در این روش نور پالسی شدید کالیبره شده بر روی سطح پوست در ناحیه درمان تابش می شود تا رنگدانه های پوستی مانند نواحی تیره تر، قرمزی و لکه های ناشی از جوش شناسایی شود.

بنابراین به دلیل تابش این نور پالسی شدید بر روی سطح پوست، اشعه لیزر به عمق بافت زیر جلدی نفوذ کرده و ریشه مشکلات پوستی را از پوست خارج می کند.

لیزر PDL:

این نوع لیزر آکنه از یک پرتو متمرکز نور برای هدف قرار دادن سلول های آسیب دیده پوست استفاده می کند. همچنین لکه های ناشی از جای جوش و جای زخم قرمز به دلیل تبدیل این انرژی نور به گرما بهبود می یابند.

لیزر اربیوم:

لیزر اربیوم از جمله لیزرهای جای جوش تخریبی به‌حساب می‌آید ، زیرا سلول های آسیب دیده پوست و بافت اسکار با این نوع لیزر آکنه از بین می روند. علاوه بر این، گرمای ایجاد شده توسط لیزر اربیوم، بافت پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند و در عین حال رنگدانه های موجود در پوست را از بین می برد و پوست را صاف و شفاف می کند.

بهترین لیزرهای جای جوش کدامند؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، انواع مختلفی از لیزر وجود دارد که می توانید برای درمان و رفع مشکلات پوستی ناشی از آکنه و جوش های قدیمی استفاده کنید. بنابراین، با توجه به تنوع گسترده لیزرهای جای جوش موجود، نمی توان با اطمینان گفت که کدام لیزر جای جوش برای همه مناسب است.

با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتیجه از لیزر بر روی جوش های خود، می توانید قبل از هر اقدامی با پزشک یا متخصص مشورت کنید تا لیزری را به شما معرفی کند که بهترین نتیجه را به شما بدهد. اما به طور کلی لیزرهای نوری در درمان لکه های آکنه حاوی رنگدانه موثرتر هستند، در حالی که لیزرهای فرسایشی مانند اربیوم و لیزرهای فرکشنال برای اسکارهای برجسته روی پوست مناسب هستند.

مراقبت های بعد از لیزر جای جوش:

• از ضد آفتاب استفاده کنید.

• 6 تا 8 هفته پس از لیزر درمانی از برنزه کردن خودداری کنید.

• با یک تونر یا مرطوب کننده از پوست خود مراقبت کنید.

• ناحیه تحت درمان را همیشه تمیز نگه دارید و حداقل تا یک هفته از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

• برای مشاهده نتایج مربوط به لیزر جای جوش باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز صبر کنید.


جهت انجام لیزر رفع جوش و جای جوش و همچنین اطلاع از قیمت لیزر رفع جوش و جای جوش در کلینیک زیبایی یاس بندرعباس که یکی از بهترین و مجهزترین مرکز خدمات زیبایی در بندرعباس می باشد کافیست با ما در تماس باشید.

خدمات ما

Whatsapp